in ,

Εμμανουήλ Καραλής: Το 1ο μετάλλιο σε επίπεδο ανδρών ήταν το αργυρό

Εμμανουήλ Καραλής

Ο Εμμανουήλ Καραλής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου στην Κωνσταντινούπολη,

To μετάλλιο αυτό ήταν και το πρώτο μετάλλιο που κατέκτησε σε επίπεδο ανδρών στην καριέρα του ο Εμμανουήλ Καραλής.

Μετά το άλμα 5,80 μ., ο άλτης του Χάρη Καραλή ήρθε στη δεύτερη θέση, δίνοντας στην Ελλάδα το τρίτο της μετάλλιο στη διοργάνωση.

Μετά τον Μίλτο Τεντόγλου στο άλμα εις μήκος ο οποίος κέρδισε το χρυσό και τον Νίκο Ανδρικόπουλο με το ασημένιο στο τριπλούν.

«Αργυρός» ο Καραλής στην Κωνσταντινούπολη

Ο 24χρονος Εμμανουήλ Καραλής, αγωνιζόμενος μπήκε στον αγώνα με έγκυρο άλμα στα 5,40μ.

Στη δεύτερη προσπάθειά του πέρασε τα 5,60μ, εξέλιξη που του κόστισε τελικά το χρυσό.

Στην πρώτη του προσπάθεια πήδηξε 5,70μ, αλλά και 5,80μ, μπαίνοντάς τον σε τροχιά για μετάλλια.

Ο Καραλής είχε και τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 5,85 μ., επίδοση που αν πετύχαινε θα είχε ως αποτέλεσμα την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Σε δηλώσεις του στην ΕΡΤ μετά την επιτυχία του, ο νεαρός άλτης αφιέρωσε το μετάλλιο στον εαυτό του, ενώ δεν ξέχασε να αναφερθεί και στην τραγωδία στα Τέμπη.

Εμμανουήλ Καραλής: «Αφιερωμένο το μετάλλιο σ’ εμένα… »

«Το πήραμε! Είναι κάτι που ήθελα πάντα, ένα μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό. Από πέρυσι. Είμαι ευτυχισμένος που κατάφερα να είμαι σε θέση να είμαι ξανά χαρούμενος.

Το αφιερώνω σ’ εμένα,» δήλωσε ο Εμμανουήλ Καραλής και πρόσθεσε: «Είναι μία αρχή μιας μεγάλης καριέρας.

Με τον πατέρα μου και τον Πομάσκι δουλεύουμε πολύ σκληρά κάθε μέρα.

Δεν το έχω συνειδητοποιήσει γι’ αυτό είμαι τόσο ήρεμος. Μπορούσα και το 5,85μ., αλλά έτσι είναι οι αγώνες.

Είμαι χαρούμενος για το μετάλλιο όμως. Τώρα αρχίζει η σοβαρή προπόνηση γιατί έβαλα παρακαταθήκη για πιο ψηλά.

Εμμανουήλ Καραλής:

Είμαι αθλητής μεταλλίων που δίνει τον καλύτερό του εαυτό σε μεγάλους αγώνες για να φέρνει μετάλλια στην Ελλάδα.

Για τα Τέμπη δεν υπάρχει κάτι που μπορώ να πω.

Είναι ένα τραγικό γεγονός, τα μετάλλια που φέρνουμε εγώ και οι άλλοι αθλητές… καμία σημασία δεν έχουν μπροστά σε αυτό».

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) προς το Newsblog.gr

Survivor Spoiler

Survivor Spoiler: ΟΡΙΣΤΙΚΟ! Αυτή η ομάδα κερδίζει σήμερα 6/3 ! Όλοι οι υποψήφιοι